اخبار

امام خمینی(ره) در سال آخر حیاتش انقلابی‌تر از هر زمان دیگری بود

روز یکشنبه ۱۵ مرداد ماه در بنیاد کتاب، از کتاب «سال آخر» نوشته سید مهدی دزفولی رونمایی شد.

نویسنده کتاب سال آخر گفت: ایشان در سال آخر حیاتشان انقلابی‌تر از هر زمان دیگری بودند و من می‌توانم به جرات بگویم اهمیت پیام‌های سال آخر حیات حضرت امام (ره) و جنس انقلابی بودن آن برابری می‌کند با تمام پیام‌های ایشان از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۶۶.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کتاب «سال آخر» نوشته سید مهدی دزفولی در بنیاد کتاب، رونمایی شد. این مراسم با حضور چهره‌هایی همانند حجت الاسلام علی ذوعلم معاون پژوهشی سابق وزارت آموزش و پرورش، دکتر یعقوب توکلی مورخ و نویسنده و فلاح هاشمی مدیر نشر صاد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم فلاح هاشمی مدیر نشر صاد با تشکر از حضور حضار و مهمانان به چرایی چاپ این کتاب اشاره کرد و گفت: مهدی دزفولی نویسنده کتاب سال آخر پیش از این نیز یک اثر پژوهشی با عنوان کتاب جنگ و صلح درباره قطعنامه 598 و پایان جنگ ایران و عراق را با نشر صاد کار کرده بود و بازخوردهای مثبتی از این اثر گرفتیم و نگاه خاص پژوهشی او باعث شد تا برای انجام کار پژوهشی دوم نیز جواب مثبت بدهیم و این اثر را چاپ کنیم، امیدواریم که این اثر نیز با بازخورد خوب مخاطبین مواجه شود و از آن راضی باشند و کار جریان‌ساز دیگری در کارنامه مهدی دزفولی شود.

در ادامه مراسم یعقوب توکلی با تشکر از چاپ این اثر گفت: که این اثر کاری متفاوت برای شناخت افکار حضرت امام (ره) در آخرین سال حیات ایشان است و از این جهت که کاری متفاوت و خوب است به آقای دزفولی تبریک می‌گویم و نسل جدید افراد جدیدی را در عرصه تاریخ نگاری به جامعه ما معرفی می‌کند و افرادی همانند دزفولی از این دست افراد هستند.

توکلی با بیان اینکه در این کتاب به موضوع مهم نگارش نامه حضرت امام (ره) خطاب به گورباچف به صورت جدی و عمیق پرداخته نشده است، بیان کرد: آن نامه جای پرداخت بسیار جدی‌تری داشت دارد و در آن مقطع بسیاری از اساتید بنام دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران که من در آن تحصیل می‌کردم می‌گفتند بالاخره آیت الله خمینی حاضر شده است با یکی از قدرت‌های جهانی در آن زمان مذاکره کند و ابر قدرتی او را بپذیرد. اما وقتی 48 ساعت بعد محتوای نامه منتشر و آشکار شد معلوم شد همه آن حرف‌ها و پیش بینی‌ها اشتباه بوده است و در واقع حضرت امام (ره) دیدگاه اسلامی را برای قطب کمونیست در جهان تشریح کرده‌اند و کاری الهی انجام داده‌اند و از موضع خود هم عقب نشینی نکرده‌اند.

وی افزود: در موضوع سلمان رشدی و توهین به پیامبر اسلام هم واقعاً مساله، مساله ای مفصل و عمیق و پیچیده و جدی بود و اگر امام (ره) آن طور برخورد و رفتار نمی‌کردند هجمه غرب علیه اسلام بسیار بیشتر و وسیع‌تر می‌شد اما برخورد امام (ره) باعث شد آن هجمه ناکام بماند و توطئه غرب علیه اسلام به نتیجه نرسد.


در ادامه این مراسم حجت الاسلام علی ذوعلم نیز به تقدیر از کتاب پرداخت و گفت: ای کاش در این اثر دو نوشته مهم دیگر هم اضافه می‌شد و می‌آمد. یکی نامه آذرماه 1367 حضرت امام (ره) خطاب به بسیج است و دیگری نامه حضرت امام (ره) خطاب به آیت الله مشکینی برای جزئیات اصلاح قانون اساسی که به صورت ناقص به آن پرداخته شده است. اما مجموعاً این اثر، اثری متفاوت و در خور توجه و تقدیر است.

پس از آن سید مهدی دزفولی نویسنده کتاب به بیان چرایی نگارش این کتاب پرداخت و گفت: جمله‌ای به نقل از مهندس مهدی بازرگان وجود دارد که انسان‌ها وقتی پیر می‌شوند و به مرگ نزدیک می‌شوند معمولاً محافظه کار شده و از روحیه انقلابی دست می‌کشند اما در مورد آیت الله خمینی این برعکس است و ایشان هرچه سن بیشتری پیدا می‌کنند و به مرگ نزدیک‌تر می‌شوند انقلابی‌تر می‌شوند! واقعاً هم در مورد حضرت امام (ره) همین گونه بود و ایشان در سال آخر حیاتشان انقلابی‌تر از هر زمان دیگری بودند و من می‌توانم به جرات بگویم اهمیت پیام‌های سال آخر حیات حضرت امام (ره) و جنس انقلابی بودن آن برابری می‌کند با تمام پیام‌های ایشان از سال 1340 تا 1366.

دزفولی بیان داشت: یکی از دلایلی که ما در این تاریخ در مردادماه رونمایی این کتاب را برگزار کردیم و در خردادماه که سالگرد رحلت امام (ره) است این کار را انجام ندادیم، سالگرد اعدام منافقین بعد از عملیات مرصاد بود که الان در سالگرد صدور آن نامه و پیام قرار داریم و در شهریور ماه آن سال آن پیام اجرایی شد و 35 سال از آن مقطع خاص و مهم تاریخی سپری می‌شود و در کتاب جزء یکی از پیام‌های ده گانه که به آن پرداختیم همین پیام و نامه مهم و جنجالی و تاریخی است و من می‌توانم به جرات بگویم اگر امام (ره) آن پیام و نامه را صادر نمی‌کرد باید در پیشگاه تاریخ پاسخگو می‌بود نه اینکه امروزه عده‌ای تلاش می‌کنند آن را وارونه نمایی کنند و بگویند جنایتی رخ داده است.


وی افزود: امام (ره) با آن نامه تاریخی علیه دشمنی که در کنار صدام و ارتش بعث عراق علیه ایران جنگید و اعضای آن بر سر موضع مانده بودند کشور را از یک دوراهی مهم و خطرناک نجات دادند، همان طور که در عزل آقای منتظری این کار را کردند و اگر آقای منتظری با آن مواضع عجیب و شاذ به رهبری دوم انقلاب می‌رسیدند مشخص نبود انقلاب اسلامی چه سرنوشتی پیدا می‌کرد و یا اگر امام قطعنامه 598 را در آن مقطع خاص در تیرماه 1367 نمی‌پذیرفت با آنکه تعبیر نوشیدن جام زهر داشتند و یا اینکه آبروی خودم را با خدا معامله کردم، مشخص نبود انقلاب اسلامی به کجا می‌رفت و چه سرنوشتی پیدا می‌کرد! همه اینها باعث شد تا من علاقمند شوم این کتاب را به نگارش در آورم و امیدوارم در این کار موفق بوده باشم و از زاویه‌ای متفاوت به امام (ره) پرداخته باشم و این اثر باعث شناخت بهتر و جدیدی نسبت به امام (ره) شود.

این مراسم در انتها با امضای نسخه‌های متعدد از کتاب به انتها رسید و حضار عکس یادگاری با نویسنده کتاب گرفتند.

کتاب سال آخر از روزهای آینده در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت و تعداد صفحات این اثر در حدود 160 صفحه است. علاقمندان می‌توانند این اثر را از سایت نشر صاد و یا کتاب فروشی‌های معتبر خریداری کنند.

بازگشت به لیست